Jak tančí kráva?
Inspirací inscenace je Terezina skutečná kráva Málina a touha Báry ocitnout se v jedné z Tereziných knížek.
Kráva je obrovské zvíře, funící teplé tělo, kamarádka. Každodenní život s krávou se stal pro Terezu natolik silným zážitkem, že jí už přestal štěteček a papír stačit a postupně začaly s Bárou tančit divadlo o krávě a pro krávu. Vznikl tak duet autorek, dialog mezi krávou a člověkem, performerkami a publikem, výtvarnicí a tanečnicí.
Představení autorky věnují Málině, která odešla do kravího nebe na podzim 2020.
Na představení navazuje workshop pro děti.
Tvorba: Tereza Říčanová, Barbora Látalová
Interpretace: Tereza Říčanová, Barbora Látalová / Helena Arenbergerová
Tlumočení do ČZJ: Radka Kulichová
Vizuální koncept: Tereza Říčanová
Zvuk: Petr Zábrodský / Matěj Šenkyřík
Produkce: Lucia Račková
Producent : OSTRUŽINA z.s
Představení je volně přístupné, doporučujeme si ale vytvořit online rezervaci.
Kráva Říčanová (Baobab, 2021)
text & ilustrace: Tereza Říčanová
Autorská ilustrovaná kniha vypráví skutečný příběh o krávě, který Tereza Říčanová uzavírá větou: „S krávama je život dobrý.“ Mohli bychom namítnout, co může být na knize o tomto domácím zvířeti tak překvapivého? Víme, jak krávy vypadají, pijeme mléko, jíme jogurty, sýry, maso a výrobky z něj. Avšak za tím vším se ukrývá většině z nás překvapivá a skrytá každodennost v péči o krávu. Tereza Říčanová totiž pro většinu dětské a dospělé populace poodhaluje soužití člověka s krávou jako s živou bytostí, která obě strany ovlivňuje a obdarovává. Právě osobní zkušenost autorky prozradí, co vše stojí za chovem tohoto zvířete. Jak se pase, jak tráví (čtyři žaludky si většinou pamatujeme), jak se dojí mléko a co se z něj vyrábí. Příběh o krávě Málině má skvělou vizuální podobu, expresivně pojaté dvoustrany, detaily, jež poučí i pobaví, a dozvíme se přitom názorně o pestré i těžké práci kolem krávy ve chlévě nebo si odneseme návod, jak vyrobit sýr nebo máslo. (NKD)
OSTRUŽINA
Ostružina je umělecký spolek, zabývající se současným pohybovým uměním a tvorbou. Často spolupracujeme s lidmi z různých oborů. Procesy naší tvorby motivuje zájem o aktivní smyslové rozvíjení jednotlivců, skupin a společenství. Charakteristická pro OSTRUŽINA z.s. je interdisciplinarita a otevřenost vůči inovativním přístupům a novým formátům způsobů prezentace a zájem uvádět své produkce i v jiných než tradičních divadelních prostorách. Vědomě se zaměřujeme i na práci s mladým divákem.
Tereza Říčanová
1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?
V dětství jsem si připadala jako Titty s Boje o ostrov A. Ransoma, nyní spíš jako Baba Jaga v černém lese…..
2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?
Kočičí bratři žijící v opuštěné chalupě s duchem zesnulé stařenky.
3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?
Chvíli čekaljí a pak cestují a toulají se.
4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?
Nová dobrodružství staré Lžičenky, Hobit, Karavana, obecně světové pohádky.
Bára Látalová
1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?
Pipi Dlouhá punčocha.
2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?
Kočka v rouře? Roura v kočce?
3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?
Vymyslí další postavu?
4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?
Bude jich víc, každá má svůj důvod – nekonečná serie Kulihrášků ještě po tátovi a babičce, Pipi Dlouhá punčocha, kterou jsme si četli xkrát s mým synem, z velmi raného dětství knížka O malé Aničce od Inger a Lasseho Sandbergovových – knížku mám s vlastními výtvarnými vstupy doma doteď, Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnolda Lobela, protože to byla první knížka, kterou jsem si přečetla sama a pak leporela ilustrována moji prababičkou Marií Fischerovou Kvěchovou, nejraději asi Abeceda a Princezna Pampeliška. V současnosti si mne dostala knížka Alma: Vítr se zvedá od Timothée de Fombella a těším se na druhý díl, který už mám doma.